24.01.2020
Поділитися: 4
 • Facebook
84321

Вчимо дітей ділити слова на склади правильно і ефективно

Розподіл слів на склади - дуже важливий етап в процесі навчання дитини читанню та письму. Як навчити дитину ділити слова на склади - це питання задають більшість батьків, чиї діти збираються вступати до школи.  Щоб організувати цей процес максимально правильно і ефективно, дорослий повинен знайти найбільш оптимальний підхід і коректно підібрати комплекс вправ. 

На сьогоднішній момент розроблено досить багато цікавих методик, які дозволяють проводити таке навчання в домашніх умовах.  Рішення почати знайомити малюка з розподілом слів на склади якомога раніше є правильним, оскільки в майбутньому йому буде набагато легше і простіше вчитися в школі.

Що таке склад?

Перш, ніж приступати до вирішення питання, як пояснити дитині поділ на склади, потрібно в доступній формі дати йому саме поняття складу.  Варто сказати, що весь процес навчання бажано організовувати в ігровому форматі, і при цьому спочатку тривалість занять не повинна перевищувати 10 хвилин.  Пізніше їх можна поступово збільшувати, доводячи до півгодинного періоду.

ділимо слова на склади

Склад - це мінімальна вербальна одиниця в мові.  Він може складатися з одного або декількох звуків.  Пояснюючи малюкові, що таке склад, запитайте у нього, чи можна поділити печиво чи шоколадку на шматочки.  Скажіть, що слова так само можна ділити на невеликі шматочки, розділяючи їх невеликими паузами.  А з цього випливає, що склади - це шматочки слова, складаючи які, можна легко навчитися читати.

Для наочності дошкільнику варто запропонувати потренуватися ділити слова на частини, використовуючи одну нескладну вправу, яке називається «Долонька під підборіддям».  Промовляючи голосно і чітко слова, вони швидко оволодіють навичками правильного поділу на склади.

Що має знати дитина для навчання

Поступаючи до 1 класу, діти вже повинні мати певний багаж знань.  Уміння ділити слова на склади в цьому багажі абсолютно не зайве, і тому багато батьків намагаються самостійно навчити цього своїх малих удома.  Це потрібно робити ще до початку оволодіння навичками читання.  Але перед цим малюк повинен демонструвати наступний рівень підготовленості:

 • вміти вести діалог, розмовляти цілими реченнями, точно і правильно формуючи власне бажання;
 • знати хоча б декілька букв і розпізнавати голосні та приголосні звуки;
 • швидко рахувати в межах 5, а то й більше;
 • мати просторове поняття з приводу «вліво» і «вправо». Навчаючи дітей, можна використовувати всілякий дидактичний матеріал, задіяти героїв мультфільмів і образи казкових персонажів.

ділимо слова на склади

Основні правила поділу на склади

Після того, як малюк засвоїть хоча б на початковому рівні поняття складу, йому потрібно пояснити, за яким принципом здійснюється розподіл.  Для цього треба розказати, що кожен шматочок слова містить букви, які  позначають голосні і приголосні звуки.  При цьому в будь-якому складі обов'язково «живе» один приголосний звук, і саме за їх кількістю в слові визначається кількість самих складів.  Використовуючи згадану вище вправу з долонькою, можна навчити їх вираховувати загальну  кількість складів у певному слові.

ділимо слова на склади

Загальні правила коректного розподілу на склади звучать так:

 • у складах завжди є голосні звуки;
 • склад не може включати більше, ніж одну голосну;
 • склад мусить складатися з одного голосного звуку або комбінації голосних і приголосних;

Неодмінно бажано акцентувати увагу на те, що букви і звуки - це не одне і те ж, інакше в майбутньому у дошкільника будуть проблеми на уроках у розділі фонетики.  Потрібно пояснити, що букви - це те, що він бачить в букварі і пише в зошиті, а звуки - то, що він промовляє вголос.

Відкриті та закриті склади

Наступний етап навчання - пояснення типів складів.  Вони можуть бути відкритими і закритими, причому в першому випадку «шматочки» слів закінчуються голосним звуком, у другому - приголосним.  Простіше це розповісти можна наступним чином:

 • відкритий склад можна проспівати, ми промовляємо його на видиху;
 • в закритому складі повітря, що виходить, наштовхується на перешкоди - губи, язик, піднебіння, і проспівати його не виходить.

Алгоритм ділення слів на склади

Приступаючи до практичних занять, слід привчити малюка діяти за певною схемою.  Запропонуйте йому: «Ділимо слова на склади по порядку»:

 • спочатку потрібно прочитати - вимовити слово вголос;
 • підкреслити букви, що позначають голосні звуки;
 • порахувати, скільки голосних є у слові, і визначити, з скількох складів воно складається;
 • визначити тип складу - відкритий чи закритий.

як пояснити дитині поділ на склади

Як правильно навчити дитину ділити слова на склади?

При навчанні розподілу на склади малюкові потрібно нагадати основні правила.  Він повинен чітко усвідомити те, що склад може складатися з одного або декількох звуків, але при цьому кожен неодмінно включає в себе голосний.  Потім можна приступати до самого процесу, використовуючи ігровий момент і спеціально підібрані для цього картки зі словами і складами.

Тренуватися слід, беручи спочатку в ролі прикладу короткі слова, що різняться між собою всього однією літерою - «рак-так», «дим-дім».  Так він зможе зрозуміти різницю в звуках. Далі можна переходити до більш складних слів, але на кожному занятті потрібно обов'язково повертатися назад, повторюючи попередній матеріал.

як пояснити дитині поділ на склади

Не варто чекати від дітей швидких результатів - такі навички приходять поступово, але їх чітке засвоєння дозволяє отримати безліч переваг в подальшому.

Вправи і приклади

Наука, як ділити по складам слова, буде даватися діткам набагато простіше, якщо ви застосуєте методи, які спеціально були розроблені фахівцями для цієї мети, і вже встигли успішно себе зарекомендувати.  Як приклади можна навести деякі з них – саме ті, що відрізняються великою ефективністю:

Гра «Пригоди»

Маленьким дітям немає ніякого сенсу пояснювати поєднання сонорних в складах і правила перенесення складів.  В цьому періоді найкраще акцентувати увагу на запам'ятовування конкретних складів, вибираючи спочатку гранично прості слова - «машина, миша, літо», інше.  Зробіть карту казкового міста з автобусними станціями, назвами яких будуть склади.  Дайте малюкові машинку або автобус і запропонуйте помандрувати по «схемі» певного слова.  За правильно прокладений маршрут вручайте медальку чи інший подарунок.

як навчити дитину ділити слова на склади

«Хатка-Чоловічок»

Приклейте кілька будиночків до листка ватману, дайте їм назви складів, наприклад, ТА і ЧИ.  Зробіть паперових чоловічків, імена який матимуть перший склад, ідентичний назвам будинків.  Запропонуйте дітям «поселити» лялечок правильно в будиночки.

«Йду по сліду»

На аркушах А-4 напишіть склади слів і розкладіть їх на підлозі по всій квартирі.  Запропонуйте малюкові пройтися по цим «слідам», складаючи різноманітні слова.

«Розсели тварин»

Зробіть 4 хатки з різною кількістю віконець (від 1 до 4).  Поясніть, що віконця - це склади, і запропонуйте визначити кількість складів у різних тварин з тим, щоб «поселити» його у відповідний будиночок.

«Годинник»

Замість цифр на циферблаті годинника покласти намальоване зображення різних картинок.  Діти повинні рухати стрілки таким чином, щоб маленька вказувала на короткі назви картинок, а велика - на довгі.  (Маленькі - це один склад, великі - два і більше).

як навчити дитину ділити слова на склади

 «Збираємося до школи».

Зібрати на столі предмети, які потрібні будуть дитині для школи.  Запропонуйте йому розкласти їх по двох портфелях або сумках так, щоб в перший потрапили речі, які називають слова з 1 - 2 складів, а в другий - від 3 і більше.

Дитина, який засвоює основні правила розподілу слів на склади, набагато швидше вчиться читати, краще встигає в школі, і не відчуває особливих труднощів при освоєнні певних тем у мовознавстві.  Про це повинен знати кожен батько, який прагне успішного розвитку своєї дитини.