14.02.2020
Поділитися: 2
 • Facebook
16863

Як навчити школяра писати твір: поради дітям та їх батькам

Дуже часто діти відчувають труднощі з написанням творів. І це цілком закономірно, адже правильно викладати свої думки на папері досить складно. Тому навчатися письменницької майстерності потрібно ще зі шкільної лави. Як правило, програми, якими користуються вчителі, передбачають поступовий розвиток таких навичок. Однак вони не завжди дієві, і в такій ситуації краще за все самим батькам приділити трохи свого часу для навчання в домашніх умовах. Як навчити дитину писати твір - саме цьому питанню ми хочемо присвятити нашу статтю.

Для чого потрібно вміти писати твір

Це питання досить часто задають не тільки  самі діти, а й їхні батьки, вважаючи, що для сучасного світу це не дуже актуальна навичка. Разом з тим, вміння грамотного складання тексту важливе не тільки для отримання гарних оцінок в школі, але і для формування творчої особистості. Адже в процесі створення авторської роботи учневі прищеплюється повага до літератури. Це дає можливість значно розширити словниковий запас школяра, навчити його коректно оперувати засвоєної лексикою, а також прищеплює прагнення читати не тільки «тому, що задали на уроці», а з мотивів щирого інтересу.

як навчити дитину писати твір

Крім того, вміння писати твір - відмінний мотиватор до особистих роздумів. Отримуючи повну свободу самовираження, дитина отримує можливість висловитися на потрібну йому тему без обмежень. Іншими словами, розповідаючи своєму синові або дочці, як писати твори, ви зможете в кінцевому результаті навчити їх говорити і мислити по-дорослому. Також постійна практика в цьому напрямку дає майже повну гарантію того, що ваша дитина виросте грамотною людиною, і при створенні будь-якого тексту вона не допускатиме десятки граматичних і пунктуаційних помилок.

Критерії хорошого твору

У прямому сенсі слова, критерії оцінювання хорошого твору - це прерогатива вчителів-філологів. На жаль, дуже часто недосвідчені педагоги практично на корені вбивають прагнення своїх учнів в класі висловлювати власні думки, акцентуючи увагу на несуттєві нюанси. Тому, якщо ви поставили перед собою мету навчити дитину правильно писати твори, то візьміть до уваги наступні показники хорошого рівня:

 • присутність чіткої структури - зав'язки, кульмінації, розв'язки, інакше текст вийде нескладним, немов зшитий з різних клаптиків;
 • продуманість теми - цей аспект передбачає складання основних питань, відповіді на які не дадуть дитині «йти» в процесі від обраної тематики;
 • наявність аргументації - використання чужих цитат і тверджень - це дуже добре, але при цьому бажано привчати дитину пояснювати, чому він прийняв рішення застосувати саме ці висловлювання;
 • логічність тексту - слідуючи основним принципам, потрібно дотримуватися певної кількості слів в абзаці, правильно розставляти акценти, не перевантажувати речення;
  як навчити дитину писати твір
 • прихильність до стилю - дитина повинна розуміти, які слова доречні, наприклад, в творі по картині, а які бажано використовувати при написанні замітки до стінгазети;
 • дозоване використання фактологічного матеріалу - тут важливе вміння знаходити йому гідне місце в творі, при цьому уникати заплутаності в послідовності і манері викладу;
 • грамотність - використання граматичних норм, виразності мовлення, багатства словникового запасу.

План робіт з написання твору

Щоб засвоїти, як навчитися писати твір, слід спочатку дотримуватися основних правил створення тексту. В даному випадку хорошим помічником буде робочий план твору хоча б у вигляді набору тез, пронумерованих за підсумками роздумів і збору матеріалу. Якщо школяр не надто розуміє, що таке план, для чого він потрібен, і яка послідовність його складання, то він не зможе логічно побудувати як письмове висловлювання, так і усне.

як навчити дитину писати твір

При складанні плану потрібно врахувати те, що сам твір композиційно ділиться на кілька значущих частин.

 1. Вступ.

  Тут повинно бути формулювання основної тези, яку потім потрібно неодмінно розкрити в основній частині твору. Тут також дуже важливо визначити мету твору і подати характеристика епохи в разі аналізу творчості конкретного письменника.

 2. Основна частина.

   Цей компонент твору найбільший і має на увазі повне і широке відображення задуманої теми. Тут вимагається розкриття і доказ тези, викладеної в першій частині. Частина може містити кілька пунктів і підпунктів, які з них випливають.

 3. Висновок.

  Ця частина передбачає підведення підсумків і за важливістю ні в чому не поступається вступу. Висновок повинен бути короткий і демонструвати вміння узагальнити свої думки, зробити правильний висновок.

як навчити дитину писати твір

Всі три частини повинні бути пов'язані одна з одною за змістом. Незважаючи на те, що вони мають різний розмір, всі вони рівні за значенням. План записується на чернетці і може конкретизуватися в процесі роботи над твором. Варто відзначити, що після складання плану зовсім необов'язково строго дотримуватися його в процесі створення тексту. Якщо автор раптом побачив новий поворот теми, який видався досить цікавим, але при цьому не дуже відповідає плану, не турбуйтеся про це. Просто робіть коригування, але не відмовляйтеся від плану зовсім. Він потрібен буде для того, щоб в будь-який момент до нього можна було б звернутися і згадати первісний задум або ж виправити його.

Основні правила навчання дитини написання твору

Дуже часто батьки допускають фатальну помилку при необхідності швидко написати твір, роблячи це самі замість дитини. В такому випадку вона ніколи не отримає навичок письменництва, і завжди буде потребувати вашої допомоги. Тому тут ми постаралися викласти основний алгоритм роботи батьків з дітьми, який полягає в наступному:

 1. Обговорення теми

  Позначте разом зі школярем тематику майбутнього авторського творіння. Для навчання не потрібно «замахуватися» на складні, серйозні теми. Наприклад, вдалим варіантом буде «Моя улюблена книга».

  як навчити дитину писати твір

  Акцентуйте увагу юного письменника на тому, що тут не потрібен простий переказ сюжету книги, а потрібне обґрунтування - чому він вирішив розповісти саме про це творіння. Навідними питаннями в даному випадку будуть:

  • чим тобі сподобався головний герой?;
  • що саме привернуло увагу в оповіданні?;
  • які емоції викликало прочитання книги?;
  • чи хочеш ти бути схожим на героя?
 2. Збір фактичного матеріалу

  Цей пункт дуже важливий, оскільки він дає так званий фактаж для створення основного тексту. У варіанті з темою про книгу в разі потреби можна перечитати окремі сторінки, щоб освіжити в пам'яті події, які там відбуваються Якщо, наприклад, тематика стосуватиметься поїздок в село до бабусі, то в цьому випадку можна переглянути фотографії та згадати різні цікаві випадки, які сталися під час літніх канікул.

  як писати твір

 3. Складання плану.

  Без правильного планування майбутнього твору буде складно дотримуватися логічності тексту. Чим більш докладним він є, тим легше учневі буде впоратися зі своїм завданням. Про те, які пункти входять до плану, ми розповідали тут раніше. Щоб зацікавити юного письменника, скажіть йому, що всі відомі журналісти перед тим, як приступають до написання статті, обов'язково заздалегідь складають детальний план.

 4. Збір лексичного матеріалу.

  Найпоширеніші помилки при написанні творів безпосередньо пов'язані з недостатнім лексичним запасом. Повторення слів, «обірвані» речення - результат того, що дитина не вміє оперувати словами. Щоб полегшити їй це завдання, треба опрацювати заздалегідь слова, які можуть бути використані у творі. Можна також скласти шпаргалку-таблицю, розподіляючи зібрану лексику за категоріями іменників, дієслів, прислівників і прикметників.

як писати твір

Після того, як твір написано, учень повинен вміти його вичитувати, виправляти допущені помилки. А також мати можливість послухати аналіз своєї роботи зі сторони. В ролі критика можуть виступати як вчитель, так і батьки, які бажають допомогти дитині в освоєнні досвіду створення письмових робіт

Види творів

Надзвичайно важливим фактором в питанні, як правильно писати твір, є необхідність чіткого розуміння його виду. Саме від цього залежить тип викладу, специфіка вживаних слів, а також величина самого тексту.

Як правило, шкільна програма передбачає наступну градацію жанрів і стилів:

 • Твори на літературознавчу тему

Ці твори вважаються найскладнішими, так як передбачають:

 • аналіз літературної праці письменника;
 • впровадження літературно-історичної складової;
 • прояв світогляду письменника не прямо, а опосередковано.
  як навчитися писати твір
 • Твори на вільну тему.

Також досить непростим є напрямок, що передбачає наявність великої літературної ерудиції у автора. Завдання для письменника-початківця - висловити свою думку, послідовно викласти аргументи, коректно оперуючи правильно підібраними фактами.

Якщо говорити про літературні жанри, то тоді зазвичай школярі пишуть такі твори:

 • Твір-опис природи, картини, людини та інше, де дуже важливим є великий вибір виразних засобів мови: епітетів, порівнянь, метафор, уособлень і т.д.
 • Твір-розповідь, що передбачає чіткий і послідовний виклад в розповідному стилі з обов'язковим дотриманням норм для всіх частин;
 • Твір-роздум - найскладніше для юних авторів, так як вони зобов'язані знайти переконливі аргументи і зробити грамотні висновки до заданої тези.

як навчитися писати твір

На завершення варто було б відзначити наступне. Важливим аспектом в побудові красивої літературної мови є вміння дитини розповідати про те, що вона бачила, де була, і що відчувала. Тому, частіше просіть школяра розповісти про прочитану книгу, про переглянуті фільми (мультфільми), про екскурсію або подорож. В процесі розмови ненав'язливо виправляйте недоліки в говорінні, корегуйте мову, питайте, щоб уточнити розповідь. Через якийсь час ви обов'язково помітите, як мова дитини буде поступово виправлятися. А це означає, що написання творів стане для неї звичайною, а потім і досить легкою справою.